Cookie Consent by Free Privacy Policy website
publikováno: 8. 7. 2021

Starosta města Kryry, pan Miroslav Brda, pod které obec Stebno patří: „Musím poděkovat báňským záchranářům, protože je vidět, že jsou to profíci. Kam přišli, věděli okamžitě, co mají dělat, kde mají začít. Nebyly okolo nich žádné zmatky, měli všechno skvěle zorganizované – takhle si představuju pomoc a záchranu. Je fakt, že tu chvílemi byl chaos, protože přijelo mnoho dobrovolníků. Najednou tu bylo v jednu chvíli 250 lidí, kteří běhali jako v mraveništi a bylo to náročné na organizaci, ale vašim klukům musím opravdu poděkovat a klobouk dolů!“

Fotogalerie

Počasí ukázalo svoji sílu a je to opravdu hrozný pohled…. Nevíte, jestli máte brečet nad zničenými domy a polámanými stromy nebo se radovat z toho, jak jsou sousedé i naprosto cizí dobrovolníci odhodlaní si navzájem pomoci a vrátit vše do původního stavu...

Podle meteorologů se zdá velmi pravděpodobné, že to byl downburst, což je situace, kdy na zadní straně bouřkového mraku spadne na zem velkou rychlostí balík studeného vzduchu, který se po nárazu na povrch rozteče po okolí s tím, že hlavní náraz směřuje dopředu před bouřkový mrak. 

Po cestě ze Stebna do údolí pod ním míjím apokalyptický obraz naprosté zkázy vzrostlých stromů, které jsou ulomené a zkroucené jako sirky, jiné vypadají, že je někdo uřízl, ale jsou uražené do roviny prudkým nárazem větru. Naše kolegy není mezi popadanými stromy ani vidět. Cestu bylo nutné nejdříve zprovoznit, než se pomoc dostala do mlýna, kterému se říká Na Nouzi. Naštěstí majitel mlýna zavolal svým rodičům, kteří zde v té době byli, aby okamžitě dům opustili, protože se na Stebno žene nějaká velká bouřka. Pět minut po jejich odjezdu začaly padat první vzrostlé duby a buky… 

Mlýn v údolí stojí asi od roku 1640 a uvnitř je ještě zachovalá mlýnice a dřevěné podlahy i stropy. Když ho současní majitelé koupili, bylo to zanedbané stavení, které nebylo mezi nálety vůbec vidět. Museli tedy nejprve vyčistit celé okolí včetně rybníka. Majitel je teď rád, že plánovanou rekonstrukci vloni kvůli nemoci nestihl, protože teď by byly škody mnohem větší. Okolní pozemky musel ale v minulosti k mlýnu přikoupit včetně všech vzrostlých stromů, které se teď povalují všude kolem…

„Je nutné dřevo ještě vytahat z potoka, aby se uvolnilo koryto, protože kdyby přišla nějaká větší voda, tak nás to vytopí. Potok vede do rybníka nad vesnicí a dál do okolních obcí,“ popisuje Milan Lippmann současnou situaci. V rybníce bylo asi 20 zlomených olší, které už záchranáři vytáhli a rozřezali. „Jsem moc rád, že kluci přijeli, protože sám bych to dělal několik let. Jsem vděčný za pomoc, protože kluci tahají stromy ze strání, rozřezávají je a dávají na haldu. Podle odhadu lesníka bylo zničeno 200  –  300 m3 dřeva,“ upřímně děkuje pan Lippman.

Zajímavé je, že před 150 lety se vesnicí Stebno prohnala velká voda z průtrže mračen, která zatopila rybníky, ty se protrhly a voda z nich smetla i druhý mlýn pod obcí. Tehdy v něm zahynulo 7 lidí včetně dětí, kteří odmítli opustit svůj mlýn i přes varování sousedů. Tento horní mlýn zase v roce 1927 vyhořel, i přesto se díky houževnatosti lidí dožil dnešních dnů. A nezištnou a okamžitou pomoc nejvíc oceňují lidé ve Stebně i teď, protože některé věci se během století nemění...

Hana Volfová, tiskové oddělení
aktualizováno: 11. 7. 2021
 
 
sdílejte přátelům